Uncategorized

Club Championship Rules – 2021 Virtual Races

Rules for all Thirsk and Sowerby Harriers virtual Championship races 2021.
 
  1.   Obey all Covid regulations at the time of running.
  2.   You must run only on the correct days as instructed for each race. 
  3.   You must run on the correct course as described each time, in the right direction and with any segments in the correct order.
  4.   Run in daylight hours for safety. 
  5.   Only submit your first attempt at running the course. You only get one chance in a real race!! 
  6.   Submit your times via the new link which will be sent out each time with the race instructions. This will have an automatic cut off time of 9pm on the final day of each race and make collating of the results much easier for those behind the scenes.  For those who think they may have a problem using this system please contact Adrian Saunders before the cut off time to arrange an alternative. 
  7.   Remember, for those with GPS watches , it is your ELAPSED time, not moving time, that needs to be sent in. 
  8.   Spot checks of results will be made on each race, so keep your evidence for a few days please.  

CHRISTMAS HANDICAP 16TH DECEMBER 2020

  CHRISTMAS HANDICAP 16TH DECEMBER 2020
   
     
  QUALIFIED – ORDER FINISHED Actual time
1 James Stephenson 00:15:33
2 Tracey Lowther 00:15:56
3 Marian Codling 00:26:21
4 Kimberli Werner 00:22:01
5 David Palmer 00:16:54
6 Hilary Coventry 00:15:26
7 Helen Ashworth 00:15:41
8 Wendy Bennett 00:22:20
9 Martyn Coy 00:14:10
10 Lorraine Hiles 00:13:29
11 Alison Butcher 00:17:10
12 Joe Joyce 00:15:11
13 Sarah Jones 00:17:28
14 Ken Evitt 00:17:41
15 Esther Harrison 00:12:48
16 Jody Sygrove 00:12:55
17 Rosie Gatenby 00:14:25
18 Alan Simpson 00:13:45
19 Sarah Goacher 00:20:31
20 Pat Kirby 00:21:43
21 Paul Goacher 00:16:51
22 Rob Burn 00:13:41
23 Jill Libby 00:19:04
24 Margaret Wikeley 00:21:09
25 Joanne Hunt 00:17:20
26 Andy Butcher 00:15:24
27 Matt Jones 00:12:25
28 Christine Burn 00:19:47
29 Faith Coy 00:17:25
30 Adrian Saunders 00:14:28
31 Trish Radford 00:17:24
32 Steve Billings 00:16:52
33 Gary Wilkinson 00:14:55
34 Dave Baker 00:15:38
35 Phillip Craig 00:18:46
36 Geoff Bullock 00:17:17
37 Alan Wikeley 00:23:56
38 Pete Jackson 00:17:13
39 Bev Davies 00:33:01
40 Marc Davies 00:33:02
41 Paul Chapman 00:33:15
     
  NON-QUALIFIED  
1 Jack Fisher 00:11:34
2 Andy Whiteley 00:14:31
3 Louise Mayfield 00:16:09
4 Stephanie Hawkins 00:16:15
5 Rhiannon Richards 00:18:41
6 Liz Stephenson 00:21:06
7 Jacob Conder 00:22:17

TIME TRIAL 29th October 2020 : venue: own choice

TIME TRIAL 28th October 2020
venue: own choice
         
    Member   Guest
1 Tom Levi 00:10:37    
2 Matt Jones 00:11:38    
3 Joshua Fothergill 00:11:48 BB  
      BB = Birthday Boy…… 🙂  
4 Jody Sygrove 00:13:10    
5 Paul Chapman 00:13:59    
6 Rob Burn 00:14:25    
7= Rosie Gatenby 00:14:29    
7= Walter Bulsuttil     00:14:29
9 Trudy Morrice 00:14:31    
10 Gary Wilkinson 00:14:34    
11 Esther Harrison 00:14:43    
12 Dave Baker 00:14:51    
13 David Tervit 00:14:53    
14 Andy Butcher 00:15:18    
15 Pete Jackson 00:15:21    
16 Marc Davies 00:15:42    
17 Stephanie Hawkins 00:16:10    
18 Joe Joyce 00:16:25    
19 Duncan Fothergill 00:16:29    
20= Steve Billings 00:16:35    
20= Hilary Coventry 00:16:35    
22 Helen Ashworth 00:16:46    
23 Trish Radford 00:17:08    
24 Geoff Bullock 00:17:14    
25 James Stephenson 00:17:18    
26 Emily Jones     00:17:23
27= Faith Coy 00:17:25    
27= Martyn Coy 00:17:25    
29 Sarah Jones 00:17:38    
30 Phillip Craig 00:17:49    
31 David Palmer 00:18:32    
32 Ken Evitt 00:19:08    
33 Jill Libby 00:19:26    
34 Christine Burn 00:19:31    
35 Bev Davies 00:20:04 PB  
36 Laura Wilson 00:20:11    
37= Lara Jones     00:20:58
37= Liz Stephenson 00:20:58    
39 Margaret Wikeley 00:21:22    
40 Pat Kirby 00:21:56    
41 Wendy Bennett 00:22:30    
42 Maureen Worley 00:22:56    
43 Alan Wikeley 00:23:14    
44 Oliver Lewis 00:24:07    
45 Ian Codling 00:26:42    
46 Marian Codling 00:28:50    

SUMMER HANDICAP 16TH SEPTEMBER 2020 : venue: own choice

  QUALIFIED – ORDER FINISHED Actual time    
1 Dave Baker 00:14:05   SB
2 Bev Davies 00:20:32 PB  
3 Wendy Bennett 00:22:50    
4 Paul Peacock 00:11:41 PB  
5 Helen Ashworth 00:15:39   SB
6 Christine Burn 00:19:03   SB
7 Alan Simpson 00:13:28   SB
8 Rob Lickley 00:13:11   SB
9 Margaret Wikeley 00:20:34 PB  
10 Gillian Crane 00:20:23    
11 Sharon Keegan 00:19:56    
12 Ken Evitt 00:17:02    
13 Rob Burn 00:13:03   SB
14 Andy Butcher 00:14:23    
15 Oliver Lewis 00:22:51    
16 Tom Levi 00:10:22    
17 Rosie Gatenby 00:14:29    
18 Trudy Morrice 00:13:30 PB  
19 Gary Wilkinson 00:13:44    
20 David Tervit 00:14:24    
21 Kimberli Werner 00:22:11    
22 Alan Wikeley 00:22:18    
23 Tracy Hayden 00:20:08    
24 Gary Bastow 00:13:22   SB
25 Pat Kirby 00:22:24    
26 Esther Harrison 00:12:57    
27 Caroline Pearce 00:18:26    
28 Pete Jackson 00:14:23    
29 Adrian Saunders 00:14:11    
30 Duncan Fothergill 00:16:26    
31 Trish Radford 00:17:20    
32 Geoff Bullock 00:17:10    
33 Matt Jones 00:12:31    
34 Phillip Craig 00:17:36    
35 Marc Davies 00:16:01    
36 Ian Codling 00:25:29    
37 Tracey Lowther 00:20:37    
38 Mike Lowther 00:20:46    
         
         
  NON-QUALIFIED      
1 Joe Lofthouse 00:11:37    
2 Jack Spence 00:12:16    
3 Jody Sygrove 00:12:49   SB
4 Martyn Coy 00:14:12    
5 Molly Kirkhope 00:16:18 PB  
6 Lindsay Goom 00:16:22 PB  
7 Stephenie Hawkins 00:16:48    
8 Fran Jeffrey 00:19:49    
9 Drikus Vanderwesthuizen 00:22:48    

Race Report 15/10/19

The Club held its AGM last week with a well attended company hearing about another successful year.  Duncan Fothergill remained in the Chair for another year, and Ken Wood remains as Vice Chair, but Fran Jeffery stood down as secretary after almost 10 years of conscientious and dedicated support for the club, and the same can be said of Nikki Booth who also stood down after several years as treasurer.  Well deserved presentations were made to both.  Sonja van der Westhuisen is also having a break from her role as a club coach and her kindness and enthusiasm will be missed.  Tracy Hayden and Trish Radford will share the position of secretary and Geoff Bullock is to be the new treasurer.  Rob Burn continues as Head Coach, Martyn Coy as Men’s Captain, Olivia Mulligan as Ladies’ Captain, and Liz Wordsworth as Web master.  General committee will include Nigel Morgan, Drikus van der Westhuisen and Sharon Keegan, and new members Tom Levi, Helen Ashworth and Hilary Coventry.

On a wet, damp misty Sunday morning, perhaps the longest race completed by a member was by Alan Harman at the Kielder Half Marathon.  This was his 110th race over that distance, and  what a lot of miles that adds up to, especially if you include all the training!  He was pleased with his time of 2.08.36, enjoying the beautiful surroundings and just managing to finish before the heavier rain started.

Conditions were pretty much the same for the Richmond Castle 10k road race, which, although shorter and mainly on roads, is still pretty tough with some severe hills.  Lorraine Hiles completed the course with her usual efficiency, coming 108th in 48.57 and winning the prize for the 1st F50.  Well done.  Ian Codling came 422nd out of 432 and was happy with 85.34.

A new race, the Studley Royal 10k, organised by Studley Cricket Club, had 75 finishers over a course which is hilly and mainly off road.  Tim Waistell was 65th in 72.10.

Shaon Keegan and Diane Brown continued their couch to 5k mission at the Fountains Abbey Park Run, with Sharon taking 38.43 and Diane 38.44.  Jody Sygrove at Northallerton was 6th out of 95 in PB 21.16.  At Millfield, Tom Watson was 13th out of 127 in PB 22.17, Pete Jackson 19th in PB 23.04 and Geoff Bullock 35th in 25.30.  Redcar was the venue for Gary Wilkinson, where he was 40th out of 158 in 25.00 and at Clumber Park, Molly Mayes was 230th out of 268 in 36.32.  Mike and Jemma Cropper tried out the Castle Howard event, Mike coming 7th out of 271 in 19.56 and Jemma 144th in 29.49.

The previous weekend, only 3 members were at the long, tough, Saltergate Gallows Fell Race, the latest club Championship race, so good points were to be had!  Determined and ever improving David Tervit finished in 45th place out of 81 in 2.13.42, Alan Simpson 53rd in 2.21.42 and Fran Jeffery 63rd in 2.25.14.  The race was over 17km with 430m ascent, in pouring rain, wet muddy course – and exactly Fran’s cup of tea!

Thirsk 10 - 2021

Virtual Championship 2021

Recent Posts

" class="evonabackground" alt="background" />

Hello club members and friends of the Thirsk 10 road race. We would just like to provide a brief update to inform everybody that for obvious reasons the Thirsk 10 race will not be held in March 2021 however, we intend to reassess the situation in the Spring with a view to holding the event later in the year subject to national and local restrictions in place at the time. We apologise for the disappointment this will undoubtably cause, however I am sure that everybody appreciates that the Covid 19 Pandemic is a fluid situation with rules and restrictions seemingly changing on a daily basis. We will provide a further update in once we have been able to consider matters. Assuring you of our best intentions at all times, keep running and stay safe. The Thirsk 10 Team.